2023.07.03.

Wellmann-díjat kapott Gál Éva

2023.06.28.
Janus Pannonius Múzeum

Elragadó éjszaka a pécsi múzeumokban

Janus Pannonius Múzeum - Pécs
Cím: 7621, Pécs Káptalan utca 5.
Nyitva tartás: K-V 10-18 (csak előzetes bejelentkezéssel)
hír, Korai újkor, régészet, Török hódoltság, történelem, Újkor
A Föld Napja alkalmából múzeumunk is csatlakozott a #Museumsgogreen kihíváshoz, amelyben különleges zöld műtárgyakat mutattunk be. Mivel a kezdeményezést akkor kiemelkedő siker fogadta, úgy döntöttünk, lesz még egy ráadás!
Török talpastál II. Talpastál zöldesbarna mázzal, csipkézett peremmel. Kiegészített. Lelőhely: Pécs, Bem u. 3. Ltsz.: K.75.26.3.
Ezek a török kori zöld mázas kerámialeletek pécsi és szigetvári ásatásokon kerültek elő. Az Oszmán Birodalom területén kedvelt - a pécsi és baranyai török kori kerámialeletek között töredékeiben is nagy számban fellelt – talpastálat belső, néha külső oldalán is máz borította - zöld, zöldesbarna színben. A zöldmázas és a másik kedvelt díszítési módot, a folyatott (csurgatott) mázas díszítést lapos tálakon, korsókon, kiöntőcsöves edényeken is alkalmazták.

Pécsett egy zöld mázas mécses is előkerült.