2023.07.03.

Wellmann-díjat kapott Gál Éva

2023.06.28.
Janus Pannonius Múzeum

Elragadó éjszaka a pécsi múzeumokban

2023.04.05.

A fővárosba utaznak a Csontváry-festmények

Janus Pannonius Múzeum - Pécs
Cím: 7621, Pécs Káptalan utca 5.
Nyitva tartás: K-V 10-18 (csak előzetes bejelentkezéssel)
hír, retró, történelem, Újkor, XX. század
Retró – ma már nagyon sok mindent ezzel a szóval illetünk, ami egykor, évtizedekkel ezelőtt az életünk, a mindennapjaink része volt. Ide tartoznak az egykori május 1-jei felvonulások is.
Május elsejei felvonulás, Pécs, 1965

Jakab Antal (1929–2019) a legsokoldalúbban és a legalaposabban dokumentálta egykori munkahelye, a Pécsi Bőrgyár történetét. Özvegye, Lőrincz Mária jóvoltából 2019-ben felbecsülhetetlen eszmei értékű eszközök (fényképezőgépek, negatívok, filmek) és iratok (levelek, okiratok, bőrgyártó receptúrák stb.) kerültek a Janus Pannonius Múzeum gyűjteményébe.

Jakab húszévesen, 1949-ben került a Pécsi Bőrgyárba, ahol inasként kezdte, de kiemelkedő szaktudása miatt hamarosan már ő oktatta az újoncokat. Később volt vegyszeradagoló, bérelszámoló, aztán évtizedeken keresztül normásként tevékenykedett, s ennek köszönhetően a gyártástechnológiát teljes keresztmetszetében megismerhette. Bárhol, korlátlanul fotózhatott is, négy évtized alatt négyezer fotótekercset készített. Figyelme nemcsak a gyári dokumentációra (fontos események, évfordulók, technológiai újdonságok, ünnepségek stb.) terjedt ki, előszeretettel készített város-, illetve úti fotókat, portrékat is.

E rendkívüli archívum digitalizálása megtörtént a Janus Pannonius Múzeumban. Május 1. alkalmából most Jakab Antal néhány fotója segítségével idézzük fel az egykori bőrgyári felvonulások hangulatát.