Hatvany Lajos Múzeum - Hatvan
Cím: 3000, Hatvan Kossuth tér 12.
Nyitva tartás: K-V 10-18
hír, Korai újkor, régészet, Török hódoltság, történelem, Újkor
A Hatvany Lajos Múzeum régészeti gyűjteményének kiemelkedő darabja a török korból származó turbános sírkő. A lelet a múzeum alapításakor (1969) Doktay Gyula múzeumigazgató házának kertjében állt másodmagával.
Doktay Gyula, a Hatvany Lajos Múzeum egyik alapítója a sírkövekkel
A két sírkő azonban az 1980-as években több, más korú faragvánnyal együtt nyomtalanul eltűnt Hatvanban. Hosszas kallódás után az egyik tavaly ősszel ismét a múzeum birtokába került. (Köszönet illeti érte Dr. Lányi Józsefet.)

A turbános sírkő feltehetőleg az itt állomásozó török katonák egyikének síremléke lehetett. A turbán formája és maga a sírkő mérete jelezhette a kortársak számára az elhunyt rangját.

A mohamedán temető a hatvani vár elfoglalása (1544) után létesülhetett - a rézkarcok tanúsága szerint - a várban megépített mecset köré. A mecset a mai Szent Adalbert templom helyén állt, tehát a temető is itt lehetett annak idején. Ezt a megállapítást további bizonyítékkal Doktay Gyula kutatása is alátámasztja: feljegyzései szerint a török leleteket a Kossuth téren álló plébániaház mellett találta meg.
Gál Andrea