Jósa András Múzeum - Nyíregyháza
A Jósa András Múzeum épülete annó
Cím: 4400, Nyíregyháza Benczúr tér 21.
Nyitva tartás: K-V 9-17
2020.04.02.
A pallost 1895-ben adta át a vármegyei levéltár a múzeumnak, azóta része a gyűjteménynek. A hagyomány szerint ezzel a pallossal fejezték le Krucsay János, szabolcsi földesúr hűtlen feleségét, Tolvay Borbálát 1728-ban.
Szabolcs vármegye hóhérpallosa
Az igazság azonban az, hogy a fenti állítást sem megerősíteni, sem megcáfolni nem lehet. Erre vonatkozólag nem maradtak fenn adatok, s a pallos származási helye is kétséges. Annyi bizonyos, hogy valóban egy hóhérpallosról van szó, amit nem csak az alakja, hanem a pengéjén lévő motívumok is igazolnak. Így találunk rajta egy kétágú akasztófát, valamint egy négyküllős kereket. Utóbbi a kerékbetörést szimbolizálja. Ezek a hóhér munkájának nélkülözhetetlen eszközei, melyek feltüntetése a pengén egyben elrettentésül is szolgált. Egy kétágú kereszt felett az INRI felirat olvasható, mely Krisztusra, egyben a bűnök megbocsátására utal.

Fából készült hüvelyét bőrrel vonták be, melyet vékony lemezekből készített veretekkel díszítettek.

Jakab Attila

Szabolcs vármegye hóhérpallosa
Gyűjtés helye, éve: nincs adat; 1895
Kor: XVII–XVIII. század
Gyűjtemény: Jósa András Múzeum helytörténeti gyűjteménye, ltsz. 57.14.7.1–2.
Méret: 83,4 x 7,5 cm