2020.07.01.
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

A márc: jéghidegen az igazi!

2020.06.26.
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

Tarisznya, hamuban sült pogácsa és vándorkönyv

2020.06.23.
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

Balaton a Rába mellett: nem tévedés!

2020.06.19.

Csatadöntő csőrös cipő

2020.06.18.

Ewz lab és csöpörke

2020.06.16.
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

Megszökhetett volna, de nem tette: Batthyánynál súlya volt az adott szónak

2020.06.11.
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

Adókedvezmény a cseréptetős házak tulajdonosainak

2020.06.09.

Címeres csizmaviasz

2020.06.04.

Apró és óriás ketyegők

2020.06.02.
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

A családfa árnyékában heverészik a Batthyány-ős

2020.05.28.
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

Egy „korabeli” pendrive: nagy idők és bajuszok tanúja

2020.05.26.

Egy Batthyány, aki még (űr)hajót is épített

2020.05.21.

A „tekergő” Kossuth szobor

Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum - Körmend
A múzeum a Batthyány-Strattmann-kastély épületében találató.
Cím: 9900, Körmend Dr. Batthyány-Strattmann László u. 3.
Nyitva tartás: Ideiglenesen zárva.
2020.03.24.
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum
Aki eljut - bár most egyelőre csak virtuálisan teheti - a körmendi Batthyány kastélyhoz, és úgy dönt, hogy meglátogatja az itt működő múzeumunkat, bizony csodákat láthat! Többek között megismerkedhet egy szigorú tekintetű úrral, aki egy izgalmas hadicselről "mesél" nekünk...
Batthyány Ádám
A második emeleten, a kastély megdöbbentő méretű dísztermében fogadja és tartja szemmel a belépőt ez a komor tekintetű Batthyány kép. A baljában díszes buzogányt tartó alak kissé kérdő, kissé fenyegető arckifejezéssel kérdezi: „Biztos, hogy be akarsz ide jönni?” Ez az a kérdés, amelyet - ha nem is pontosan ebben a formában - de feltett annak idején a Hódoltságból rendszeresen betörő törököknek is. Nemcsak birtokai védelmében, de - mint Dunán inneni főkapitány is - fegyveres harcot szervezett és vezetett az oszmán terjeszkedés megállítására. Ennek a harcnak egyik érdekes és kevéssé ismert állomása volt az igali portya.

Amikor már a gróf édesanyja is panaszkodott a „loppal csatázó” törökre, és a királyság és a hódoltság határvidékén a „törökös földön” lehetetlenné vált az élet, Ádám úr, akit kortársai „bivalyfejű”-ként is emlegettek, döntött. Oda kell csapni a fosztogató, rabló, sarcoló töröknek. Kiderült, hogy az igali helyőrségből indultak harcba törökök. Igal határában egy erősség állt, feltehetőleg egy kolostor épületeit használták fel erre az eléggé istentelen célra az igazhit harcosai.

A döntés megszületett, Igalnak tehát pusztulnia kell! A kérdés már csak az volt, hogyan tud összevonni, majd eljuttatni céljáig Ádám úr akkora sereget, amely alkalmas a cél eléréséhez anélkül, hogy felkeltené a szemközti török várak figyelmét. A sors a kezére játszott. 1640 novemberében meghalt a nagyasszony, Ádám úr édesanyja, Lobkowitz Poppel Éva. A temetésre a szélrózsa minden irányából érkeztek - és ha már jöttek, népes katonai kísérettel jöttek. Persze, magában Batthyány Ádám katonasága kevés lett volna a sikerhez, így Pápáról a huszárság és Nádasdy hadai is „beszálltak" a vállalkozásba. Így 1641. január 31-én, a befagyott Balaton jegén átkelve lerohanták az igali török erődöt.

Találkozzunk hamarosan Batthyány Ádám képénél, Körmenden!

Pintér György