2020.09.28.

Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Feltárultak a Tornyai raktárai, fémdetektorral kutattak Csomorkányon

2020.03.23.
Tizenöt korábbi előadásának felvételét teszi elérhetővé ingyen az interneten a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata, amely így akar enyhíteni a koronavírus-járvány idején a nézők bezártságérzetén - közölte pénteken az erdélyi teátrum.

Emlékeztetettek arra, hogy miután Romániában is bezárták a járvány miatt a kulturális intézményeket, a marosvásárhelyi színház nézők nélkül játszotta Csehov Sirály című drámáját Keresztes Attila rendezésében, amelyet több ezren követtek az interneten.

Megállapították azonban, hogy a legújabb rendelkezések alapján nemcsak a nézők nem tartózkodhatnak a nézőtéren, de a színészek sem közeledhetnek egymáshoz egy méter távolságon belül, ami teljesen ellehetetleníti az előadások játszását, illetve az élő közvetítéseket. Ennek következtében a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház úgy döntött, elérhetővé teszi az az előző évadok előadásainak videófelvételeit.

A színház által közölt listán tizenöt előadás található, ezeket pénteken este 7 órától lehet elérni a társulat Youtube-csatornáján. Az érdeklődők megnézhetik egyebek mellett Kiss Csaba Hazatérés Dániába című drámáját a szerző rendezésében és Horace McCoy A lovakat lelövik, ugye? című művét, amelyet Madalin Hincu állított színpadra.

Feltöltik az internetre Keresztes Attila Ibsen-rendezését, a Hedda Gablert, Sütő András Egy lócsiszár virágvasárnapja című drámáját, amelyet Sebestyén Aba rendezett, a Vidovszky György által rendezett A legyek ura című ifjúsági előadást, valamint Bartis Attila Rendezés című művét, amelyet szintén a szerzője állított színpadra.

A színház honlapján archív tartalmak is elérhetők, így a közönség 1946-tól kezdődően előadás-színlapokat láthat, portréanyagokat és megemlékezéseket olvashat hajdani színészekről, rendezőkről, színházi alkotókról, virtuális kiállításokat, alapító okiratokat, műsorfüzeteket, plakátokat, kritikákat, cikkeket és emléktárgyakat tekinthet meg, de virtuális sétát is tehet a színház épületében - tették hozzá.