2020.07.05.

Magyar Nemzeti Múzeum

A Magyar Nemzeti Múzeum ásatása a regéci várban

2020.07.03.

Mit rejt a város szövete?

Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ

Július 7-től a Capa Központ összes kiállítása látogatható

Erkel Ferenc Múzeum

Ismét nyitva a gyulai kiállítóhelyek

A zöldhasú takácsok

Janus Pannonius Múzeum

A nagy háború - egy hadifogoly naplójából

Státuszszimbólum - gyerekeknek

2019.11.21.
Honfoglaláskori magyar sírok leletanyagát bemutató kiállítás megnyitóját tartották kedd este Csíkszeredában, a Mikó várban.

A Csíki Székely Múzeum és a miskolci Herman Ottó Múzeum Elit alakulat 2.0 című közös kiállítása két bodrogközi temetőben feltárt 92 honfoglalás kori sír leletanyagát mutatja be.

A kiállítás fővédnökségét vállaló Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár a megnyitón elmondta: a régészetben, a történelemben egységes Kárpát-medencéről szoktak beszélni, az Elit alakulat 2.0 kiállítás azt jelzi, hogy a múzeumok együttműködése által is egységesül ez terület.

Az államtitkár a legfontosabb feladatnak nevezte, hogy a mai generáció tisztelje, ápolja és örökítse tovább az ősök által ráhagyott örökséget.

Elmondta: a magyar nemzetpolitika az identitás megőrzését, a családok megerősítését és a szülőföldön való boldogulás elősegítését tűzi ki céljául.

Megemlítette, hogy a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) zárónyilatkozatában a magyar állam és a Magyarország határain kívüli magyar szervezetek közösen döntöttek arról, hogy 2020-at az erős magyar közösségek évévé nyilvánítják.

"Hisszük és valljuk, hogy ma a Kárpát-medencében magyarnak lenni nem hátrány, hanem egyre inkább előny" - jelentette ki Potápi Árpád János államtitkár.

Az Elit alakulat 2.0 című kiállítás a Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori temetőit mutatja be. A leletanyag olyan emberek sírjaiból származik, akik részt vettek a magyarság új hazájának az elfoglalásában.

Amint a kiállításnak a múzeum közösségi oldalán közzétett leírásában szerepel: az ásatások során a régészek megtudták, hogyan nézhettek ki a honfoglalók, milyen volt ruhájuk, hogyan készítették a fegyvereiket, és a DNS-vizsgálatok segítségével már a szemük, a hajuk színe is ismert. Az interaktív kiállítás révén voltaképpen egy régészeti kutatólaboratóriumban találja magát a néző, amely felkészíti, hogy visszamehessen az időben.