2020.03.18.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

A hódmezővásárhelyi közművelődési intézmények is bezárják kapuikat

2020.01.27.
Alföldi Galéria

Festészet és kerámia, templom és múzeumok

2019.09.25.

Próbafeltárás az Alföldi Galéria udvarán

2019.07.29.

Fotók a Tisza pusztításairól

2019.06.21.

Tankönyvektől a digitális animációig

Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

A családfa árnyékában heverészik a Batthyány-ős

Szecessziós szépségek

Janus Pannonius Múzeum

Parancsol egy piócát...?

Alföldi Galéria - Hódmezővásárhely
Alföldi Galéria, Hódmezővásárhely
Cím: 6800, Hódmezővásárhely Kossuth tér 8.
Nyitva tartás: Ideiglenesen zárva.
2019.05.30.
Tornyai János Múzeum
fotóművészet, Helytörténet, helytörténet, hír, történet
Százötven éve, 1869-ben nyitotta meg Hódmezővásárhelyen fényképészeti műtermét Plohn Illés (1833-1911), amely azután fia, Plohn József (1868-1944) 1944. júniusi deportálásáig hetvenöt éven át működött. A műterem történetét az Alföldi Galériában május 31-én, pénteken 17 órakor nyíló kiállítás a fényképészmesterek munkáin, dokumentumokon és tárgyakon keresztül mutatja be.
A Plohn Műterem 75 éve (1869-1944)
A rendezés alatt álló tárlatot bemutató sajtóbejáráson Miklós Péter, a Tornyai János Múzeum igazgatója elmondta: a Plohn család tevékenysége nemcsak Hódmezővásárhely fényképészetének történetében volt jelentős, munkájuk a város képzőművészetéhez is kapcsolódik, felvételeiket használta Tornyai János festőművész is, akinek születése százötvenedik évfordulóját az idén ünnepli a közgyűjtemény. Hódmezővásárhely történetének tárgyi emlékezete sokat köszönhet a Plohn családnak, akik a portrék és családi képek mellett számos dokumentatív értékű képet készítettek.

A fényképész műterem megnyitásának százötvenedik és annak bezárásának hetvenötödik évfordulóján Hódmezővásárhely fontos hetvenöt évét bemutató kiállítását rendezi meg a Tornyai János Múzeum az Alföldi Galériában, amelyet május 31-én, pénteken 17 órakor Szabó Magdolna, a Néprajzi Múzeum etnográfus-muzeológusa nyit meg.

A tárlat első egységében Plohn Illésnek az 1879-es, szegedi nagy tiszai árvíz idején, valamint a kis-tiszai zsilip 1887-es összeomlásánál készített felvételei láthatóak – monda el a bejáráson a tárlat kurátora, Bernátsky Ferenc, a vásárhelyi múzeum helytörténész-muzeológusa. A második részben Plohn József Képek a nagy magyar alföldi népéletből című, az 1800-as évek közepe és az 1930-as évek között készült néprajzi témájú sorozata került kiállításra, míg a harmadik egység Plohn József és a Hódmezővásárhelyen alkotó képzőművészek kapcsolatát mutatja be, a felvételeken látható Tornyai János mellett Kallós Ede, Endre Béla, Iványi Grünwald Béla, Rudnay Gyula és Pásztor János is.

A kiállítás a családi képekből, csoportképekből és tablókból álló része mellett külön egységet szentel a Hódmezővásárhely 1894 és 1936 közötti történetét bemutató fényképeknek. Itt láthatóak az algyői vasúti híd záróelemének helyére kerülését megörökítő fotók mellett a rostagyáros, Kalmár Zsigmond üzeméből kikerülő termékeinek szállításáról, a Kokron-gyár és a Szent István-templom építéséről készült fényképeken túl a Bethlen Gábor Gimnázium a megszálló román katonák által 1919-ben feldúlt könyvtárát megörökítő felvétel is.

A száznegyven fényképet, levelezőlapot és dokumentumot bemutató, A Plohn műterem 75 éve című kiállítás július végéig látogatható az Alföldi Galériában.