2024.03.06.
Dobó István Vármúzeum

Egri vár bora 2024

2024.02.28.
Intercisa Múzeum

Ingyenes múzeumlátogatási alkalom

2024.02.26.
Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum

Süveges Rita lett az Eszterházy Arts Awart közönségdíjasa

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Igazgatósága - Damjanich János Múzeum - Szolnok
Damjanich János Múzeum, Szolnok
Cím: 5000, Szolnok Kossuth tér 4.
Telefonszám: (56) 510-152
Nyitva tartás: I.18-XII.11.: K-V 9-17
2017.01.04.
gazdaság, hír, iparművészet, kereskedelem
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
Tajvan történelmét, kultúráját, valamint a sziget teafajtáit, fogyasztásának eszközeit és kereskedelmi jelentőségét mutatja be a szolnoki Damjanich János Múzeumban január 27-én nyíló és három hónapig látogatható nemzetközi kiállítás. A Formosa aranykincse: Tajvan szigete egy csésze teán keresztül című tárlat bemutatóját színes programsorozat kíséri.
Formosa aranykincse
Hoppál Krisztina, a kiállítás egyik kurátora az MTI-nek szerdán elmondta: a kiállításon nemzetközi tekintetben is egyedülálló módon mutatják be Tajvan múltját, jelenét, különleges kultúráját. Hozzátette: a messzi Távol-Keletre invitálják a látogatókat, hegyek teaültetvényeinek magasába és illatos teaszobák mélyére, ahol megízlelhetik a szigetország legfinomabb teáit.

A tárlaton a magyarországi intézmények - Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ - Keleti Gyűjtemény, Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum, Magyar Földrajzi Múzeum - különleges tárgyai mellett a tajvani New Taipei City Yingge Ceramics Museum kerámiái és a szolnoki Damjanich János Múzeum török kori gyűjteményének kínai porcelánjai is láthatóak lesznek. A kiállítást kísérő programsorozat keretében idegen és magyar nyelvű előadásokat, teaszertartás-bemutatót, dokumentumfilm-vetítéseket, kerekasztal-beszélgetéseket és egyéb múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tartanak.

A kurátor elmondta: gyermekrajz-pályázatot hirdettek, amely keretében nem csupán a tea felfedezésének történetével ismerkedhetnek meg az arra vállalkozók, de a legszebb alkotásokat a kiállításon is viszontláthatják a látogatók. Hoppál Krisztina kitért arra, hogy a kínai kultúrában a tea nem pusztán a test, de a lélek felüdülésére is szolgál: a földi élet szimbóluma, fogyasztása egyfajta meditáció, a mindennapoktól való elvonulás, az elmélkedés lehetősége. A tea kultusza hosszú évezredeken keresztül tökéletesített, finomított cselekmények sorozata, egyfajta művészet. E tradíciók ősi tisztasága, a hagyomány és a modernitás elegáns ötvözete Tajvan szigetén a maga tökéletességében őrződött meg - fűzte hozzá.

(MTI)