2020.09.25.

Feltárultak a Tornyai raktárai, fémdetektorral kutattak Csomorkányon

2016.05.10.
festészet, hír, hírességek, képzőművészet, Róth Miksa, üvegfestészet
Megszínesített napfény címmel Róth Miksa kiállítást szervez a marosvásárhelyi Kultúrpalotában a Balassi Intézet bukaresti központja - közölte kedden az intézet.
Megzenésített napfény
A pénteken nyíló tárlat korábban Budapesten, Stuttgartban, Belgrádban, Prágában volt látható. A Maros Megyei Múzeum által ideiglenesen befogadott kiállítás felnagyított fotók, eredeti vázlatok, korabeli és újabb fényképek segítségével idézi fel Róth Miksa sokszínű és sokrétű munkásságát, bemutatja életpályája főbb szakaszait és műveit.

A szervezők szerint nincs méltóbb helye a jubileumi kiállításnak, mint a marosvásárhelyi Kultúrpalota kiállítótermei, amelyeknek üvegablakai szintén Róth Miksát dicsérik. A tárlaton láthatók lesznek a saját tervezésű és a műhelymunkák mellett a kor kiemelkedő festőivel - Székely Bertalannak, Vaszary Jánossal, a gödöllői műhely alkotóival - való együttműködésének emlékei is.

Az üvegfestmények többsége olyan épületekben található, amelyeket nem könnyű látogatóként megnézni, így például a pannonhalmi főapát magánkápolnájában, a Magyar Nemzeti Bankban vagy az Orosz Kereskedelmi Kirendeltség épületében. A tárlaton művészi fotók segítségével mutatják be ezeket az üvegfestményeket.

A kiállítás több közintézmény - a Forster Központ - Magyar Építészeti Múzeum, az Iparművészeti Múzeum, a Róth Miksa Emlékház, a Budapesti Történeti Múzeum - Kiscelli Múzeum, a Gödöllői Városi Múzeum - együttműködésével valósult meg.

Róth Miksa már életében a 20. század legismertebb és legelismertebb magyar iparművésze volt. Sorra nyerte a világkiállítások üvegfestészeti díjait. Egyedülálló alkotásai díszítik egyebek mellett a holland királynő palotáját Hágában, Oslo legnagyobb templomát és a Nemzeti Színházat Mexikóvárosban.