2024.02.03.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb bútoregyüttessel gazdagodott a gyulai múzeum

Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Vegyészeti Múzeuma - Várpalota
Thury-vár, Várpalota
Cím: 8100, Várpalota Thury-vár
2009.08.04.
Szomorú és nagyon váratlan hírről kell beszámolnunk: 2009. július 30-án éjszaka elhunyt Fábián Éva, a Vegyészeti Múzeum nyugalmazott tudományos főmunkatársa, a kémia- és vegyipartörténet fáradhatatlan kutatója. Negyvenéves múzeumi munkássága nevét ismertté és általánosan elismertté tette mind technikatörténeti kutatói, mind vállalati körökben.

1969-ben alakult ki kapcsolata a múzeummal, először múzeumi összekötő volt, majd a múzeum munkatársaként tevékenykedett.

Fábián Éva 1939. augusztus 10-én született Pápán. Általános iskolai és gimnáziumi tanulmányait is itt végezte a Jókai Mór Általános Iskolában és a Türr István Gimnáziumban. 1962-ben a Veszprémi Vegyipari Egyetemen vegyészmérnöki oklevelet szerzett, majd a Péti Nitrogénműveknél helyezkedett el. Először üzemmérnökként dolgozott a Pétisó üzemben, majd a Technológiai Főosztályon lett technológus. 1971-ben került a Magyar Vegyészeti Múzeumba, a tárgyi gyűjtemény felelőse lett; 1971-74 között osztályvezetőként, majd tudományos munkatársként, később főmunkatársként látta el feladatát. 1994 végén vonult nyugdíjba, de nyugdíjasként is folyamatosan segítette a múzeum minden tevékenységét, része volt annak minden eredményében.

Fábián Éva meghatározó személyisége volt a múzeumnak. Fontos szerepe volt kialakításában, működésében, kiállításainak létrehozásában. Mindezt több mint 70 publikációja, 25 kiállítási forgatókönyve mellett tárlatvezetései, előadásai, kutatói gyűjtőútján létesített személyes kapcsolatai bizonyítják.

Munkásságáért a "Várpalota Városért" kitüntetést kapta 1995-ben. 2004-ben része volt a múzeum dolgozóinak adományozott "Várpalota Városért" érdemérem elnyerésében is. 2006-ban a Magyar Kémikusok Egyesülete "Kiváló Egyesületi Munkáért" oklevéllel tüntette ki, 2007-ben elnyerte az MKE "Preisich Miklós-díját".

Fábián Éva azok közé a kutatók közé tartozott, akik munkájukat mindennél fontosabbnak tartják, fáradságot nem kímélve csak az adott feladat teljesítésén dolgoznak. Munkabírása páratlan, hivatásszeretete, pontossága példaértékű volt.

A múzeumnak, a múzeumügynek és mindnyájunknak nagyon fog hiányozni.

Próder István