PIM - Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet - Budapest
Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet
Cím: 1013, Budapest Krisztina körút 57.
Nyitva tartás: H,Sze 9-16: bábtár, emléktár, fotótár, hangtár, kézirattár, képzőművészeti gyűjtemény, kisnyomtatványtár, makett-gyűjtemény, szcenikai gyűjtemény, színlaptár,topográfia
H,Sze 9-16, P 9-14: videótár, tánctár, könyvtár, dokumentáció, központi adattár
2015.04.14.
hír, színháztörténet, történet
A Bánffy Miklós életét bemutató Illúzió és tükröződés című vándorkiállításnak április közepétől a bécsi magyar nagykövetség ad otthont.

A kiállítás Bánffy Miklósnak, a sokáig méltatlanul elfeledett írónak, színházi rendezőnek, egyben Magyarország egykori külügyminiszterének állít emléket.

Bánffy Miklós az egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb erdélyi földbirtokos család szülötte. 1912 és 1918 között a budapesti Nemzeti Színház és Operaház intendánsa volt, zenét szerzett, festett, kosztümöket és díszleteket tervezett. Szépirodalmi tevékenységet is folytatott, nevéhez fűződik Erdély világát bemutató regényciklus, az 1934 és 1940 között megjelent Erdélyi történet trilógia.

A tárlat külön bemutatja a Bánffy-család bonchidai kastélyát, Bánffy könyvillusztrátori és színházterezői munkáit, megtekinthető az 1921-ben a genovai békekonferencián készített karikatúra reprodukciója és a Varázsfuvola Éj királynőjének jelmez-rekonstrukciója is.

A bécsi kiállítás aktualitása, hogy feleleveníti az 1934-es Burghteaterben bemutatott Az ember tragédiája-előadást, valamint megtekinthető az a két pasztellmásolat, amelyet Bánffy-Jelen Katalin, Bánffy Miklós lánya a rabati kiállítás alkalmával bocsátott a szervezők rendelkezésére.

A kiállítás az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, a Magyar Nemzeti Múzeum, az Erdélyi Történeti Múzeum, a kolozsvári Művészeti Múzeum együttműködésében valósult meg, valamint több magánszemély segítségével jött létre.

A tárlatnak, amelyet eddig 45 ezer látogató tekintett meg, 29 helyszín adott már otthon, többek között Kolozsvár, Bukarest, Hága, Kisinyov és Rabat is.