2020.05.28.

Az anyag életre kel

Néprajzi Múzeum - Budapest
A múzeum épülete
Cím: 1055, Budapest Kossuth tér 12.
Nyitva tartás: December elejétől a Néprajzi Múzeum épülete és kiállításai a költözésünk miatt nem látogathatók.
2013.09.20.
felfedezés, hír, művelődés, szabadidő, néprajz, utazás

Richard de Unger nagylelkű magántámogatásának köszönhetően a Boglár Lajos hagyaték utolsó két, nagy értékű tolldísze is a Néprajzi Múzeum gyűjteményébe került. Ezek a Boglár által gyűjtött legszebb tárgyak, amelyeket élete végéig magánál tartott.

A kazsapó tollkorona 140 x 120 cm méretű, kék ara farktollakból és ovális bambusz keretből áll, a fejre való erősítést kis fonott korong szolgálja. Ez a tárgy a színpompás tolldíszeikről híres dél-amerikai kazsapó indiánok legnagyobb méretű tolldísze (krokoti), amelyet avatási rítusokon viselnek.

A tollmozaikos maszk (Cara Grande) 98 x 70 cm méretű, a tapirape indiánok által készített műalkotás, amely egy korábbi táncmaszk formáját követi. Ma kifejezetten gyűjtők számára készül a falapra ragasztott tollmozaik, amely a tollművészet legbonyolultabb, legkifinomultabb formája.

A mostani hagyatékból – ezzel a két tolldísszel együtt – 250 tárgy került a Néprajzi Múzeumba. Kiemelkedő az anyagban a 26 kisebb-nagyobb tollkorona, fejdísz és további 60 tollal díszített ékszer. A korábbiakkal együtt jelenleg összesen 920 Boglár Lajos által gyűjtött tárgy van az Amerika Gyűjteményben, ez a teljes Amerika Gyűjtemény 11 százaléka.

A tárgyak leltározása és restaurálása megkezdődött. A teljessé vált hagyatékot 2014. márciusában, a Néprajzi Múzeum Napján nyíló kiállításon csodálhatják meg a látogatók.