Jász Múzeum - Jászberény
A múzeum épülete
Cím: 5100, Jászberény Táncsics Mihály u. 5.
Nyitva tartás: XI.1-III.31.: K-P 9-16, Szo-V 9-13
IV.1-X.31.: K-V 9-17
2013.04.24.
hír, néprajz

Ismét megjelentetik a jászok viseletét bemutató könyvet a népcsoport idei nyári, Jászberényben tartandó világtalálkozójára - közölte kedden Bathó Edit, a kiadó Jász Múzeumért Alapítvány kuratóriumának elnöke, a jászberényi városi múzeum vezetője.

A tervek szerint a könyv második, bővített, javított kiadása a Jászsági Füzetek című sorozat 50. köteteként kerül ki a nyomdából. A B/5-ös formátumú, keménytáblás, mintegy 220 oldalas, 150 fekete-fehér és színes fotót tartalmazó könyv teljes áttekintést és összefoglalást ad a jász viselet mintegy 700 éves történetéből - mondta a szakember.

A jászok viseletének első monografikus összefoglalása 2004-ben látott napvilágot.

A könyv egyben útmutatóul szolgál a 21. századi jász viselet, így az alapanyagok, a varrás, a kiegészítők és a viselési mód megismeréséhez. A kötetben közzéteszik az egyes viseleti darabok kicsinyített részlet- és alkatrészrajzait, látványterveit, amelyek segítséget nyújthatnak a viseletek elkészítéséhez.

A jászok viseletének első monografikus összefoglalása 2004-ben látott napvilágot, és végigkísérte a viselet fejlődésének korszakait, bemutatta az öltözet jellegzetes darabjait, szólt a 20. század eleji megszűnéséről és az 1990-es években történt feltámasztásáról.

A jász viselet napjainkban a reneszánszát éli.

Bathó Edit elmondta: a jász viselet a 18-19. században élte virágkorát, de az I. világháborút követően teljesen kiszorult a használatból, és lassan feledésbe merült. Ennek az állapotnak a megszüntetésére a jászkun redemptio, azaz a jászkun önmegváltás 250. évfordulójának 1995-ben történt megünneplése adott jó alkalmat.

Az elmúlt 18 év alatt varróműhelyek alakultak, és megteremtődtek viselésének alkalmai is. A jász viselet napjainkban a reneszánszát éli, egyre gyakrabban esküszik jász viseletben a menyasszony és a vőlegény, vagy csak a lakodalomban éjfélkor öltik magukra a jász menyecske-, illetve az úgynevezett újemberruhát. Tárgya lett az ajándékozásnak is, mind többen készíttetnek és adnak ajándékba főkötőt vagy teljes jász viseletet - mondta a néprajzos szakember.