Tímárház - Kézművesek Háza - Debrecen
A múzeum épülete
Cím: 4026, Debrecen Nagy Gál István u. 6.
Nyitva tartás: K-P 10-17, Szo 10-14
2008.10.14.
Tímárház - Kézművesek Háza - Debrecen
A ma már szinte kihalt mesterséget keltjük életre a debreceni Tímárházban 2008. október 30-án délután 15 órakor, amikor Kiss Mihály szappanöntő mester, aki tavalyi rekordját megdöntve elkészíti a világ legnagyobb méretű, 12 méteres hosszúságú, kecsketejes-gyógyvizes szappanát.

Debrecen mint a kézműves ipar egyik jelentős városa, hajdan híres voilt szappanfőző mestereiről is. E mesterség jellegzetesen városi ipar lévén már a középkori szappanfőző mesterek számára is megélhetést nyújtott. Városunkban a 15. század második felétől több szappanos működött.

A majdan megalakuló 221 szappanos céh már nemcsak a helybeli igényeket elégítette ki jó minőségű árujával, hanem mind távolabbi piacokat hódított magának. Egy időben levendula- és rózsaolajjal illatosított szappant is főztek. Készítményeik vetekedtek a világhírű párizsi és velencei szappannal.

A céhek évi termelése meghaladta a 3000 táblát (kétezer mázsa szappant), sőt Debrecenben tanulták a mesterséget a kecskeméti és nagykállói szappanosok is.

Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt, aki látni szeretné a rekordkísérletet, illetve szeretne hazavinni egy szappandarabkát.