Simontornyai Vár - Simontornya
A múzeum épülete
Cím: 7081, Simontornya Vár tér 10.
Nyitva tartás: X.1-III.31.: K-V 10-16, IV.1-IX.30.: K-V 10-17
2012.09.04.
hír, régészet

Ismert tény, hogy a lápafői temető középkori templom alapjait takarja. Dr. K. Németh András, a simontornyai Vármúzeum igazgatója már többször is megfordult a településen, amikor A középkori Tolna megye templomai c. könyvéhez gyűjtött adatokat, de egyúttal a temetőben nyugvó Bajó Sándor volt református lelkész, 48-as szabadságharcos sírját is kereste.

A kilenc napig tartó feltárási munkában részt vett Takács Melinda régész és édesapja, Takács Zsolt polgármester, illetve családja, továbbá a helyi önkormányzat, valamint önkéntesek is segítették a szakemberek munkáját.

Bodó Imre dombóvári helytörténész két alkalommal is meglátogatta a feltárást végzőket; ő ugyanis 2011-ben elkezdte írni a község monográfiáját, és mint mondta: ez az ásatás és annak következtetései nagyban hozzájárulnak majd a hajdani település történetének hiteles megírásához. Mint azt megtudta: a templom mintegy 15x 6,5 m-es méretével a középkor egyik legnagyobb környékbéli temploma lehetett. Ez azt mutatja, hogy Lápafő a környék népes települése volt. Talán a község neve is erre utal.