2021.09.01.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Vásárhelyi hímzés a berlini operában

2021.05.09.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

A magány és a bezártság gondolatai jelennek meg a képeken

2021.05.02.

Újranyitnak a hódmezővásárhelyi múzeumok

2021.04.22.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Vásárhelyi fotográfusok hagyatékaival bővült a múzeumi fotótár

2021.03.08.

Kötetben a régészeti előadások

2021.03.01.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Őskori csontártól a bélyeges téglákig – leletek a vasút-villamos pályája alól

2021.01.31.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Római menettábor vagy nemesi udvarház?

2020.12.28.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Évkönyvvel zárja az évet a Tornyai-múzeum

2021.10.18.

Elefántok a Tiltott Városban

Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ - Hódmezővásárhely
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ
Cím: 6800, Hódmezővásárhely Dr. Rapcsák András út 16-18.
Nyitva tartás: K-V 10-17
2021.09.01.
Hódmezővásárhely 1939-1944 közötti országgyűlési képviselőjének, vitéz dr. Lénárt Jánosnak a felesége viselte azon fekete színű, földig érő estélyi ruhát, amelynek gallérját, övét és táskáját a jellegzetes vásárhelyi hímzés díszíti. A múzeumba került ruhadarabot estélyeken és protokolláris alkalmakkor hordta tulajdonosa a negyvenes években, a családi legendárium szerint többek között ebben jelent meg a berlini opera díszelőadásán is.
Hímzett estélyi öltözék
A fekete selyemzsorzsettből készült, egyrészes, rövidujjú, földig érő estélyi egy felajánlásnak köszönhetően került a vásárhelyi közgyűjteménybe, és a Tornyai-múzeum két jelenlegi időszaki kiállítását is összekapcsolja a Kirakat Galéria legújabb műtárgya. A különleges szépségű és kiváló állapotban fennmaradt ruhaegyüttes egykori tulajdonosa vitéz Dr. Lénárt Jánosné, született Hajdu Jusztina volt. Lénárt János ügyvéd, ügyész és törvényhatósági bizottsági tag 1939-ben a Magyar Élet Pártja listájáról szerzett parlamenti mandátumot és 1944-ig volt Hódmezővásárhely városának országgyűlési képviselője. A családi hagyomány szerint ezen időszakban készült feleségének a vásárhelyi hímzésekkel díszített ruhája.

A vásárhelyi hímzés ruhákon a harmincas évek végétől jelent meg, amikor a helyi polgári asszonytársadalom felfedezte – Dr. Wiener Tiborné elhivatott gyűjtő-, értékmentő- és népszerűsítő munkájának köszönhetően – a helyi szőrhímzés impozáns és elegáns motívumkincsét. A Tornyai János Múzeum fotótára számos felvételt őriz hímzéses ruhákról, de ez az első olyan darab, amely teljességében bemutatja a korszak polgári hagyományőrzését.