2024.02.03.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb bútoregyüttessel gazdagodott a gyulai múzeum

Munkácsy Mihály Múzeum - Békéscsaba
Cím: 5600, Békéscsaba Széchenyi u. 9.
Telefonszám: (66) 323-377, (66) 328-040
Nyitva tartás: K-V 10-18
2014.11.17.
hír, iparművészet, képzőművészet, műgyűjtés, művelődés, szabadidő

A Munkácsy Mihály Múzeum Adományok, ajándékok, szerzemények – új műtárgyaink címmel nemrégiben új sorozatot indított útjára, azzal a céllal, hogy időről időre bemutassa a nagyközönségnek a gyűjteményét gyarapító különleges műtárgyakat.

Intézményünk képzőművészeti gyűjteménye a napokban a Nemzeti Kulturális Alap műtárgyvásárlásra megítélt 1 millió forintos támogatásának köszönhetően újabb öt műalkotással gyarapodott. A pályázat feltétele, hogy az így, a múzeum gyarapodását szolgáló műtárgyakat egy éven át ingyenesen megtekinthetően kell a látogatók és érdeklődők elé tárni. Ez esetben két darab Tevan Margit ötvösművészeti alkotásról és Kolozsváry-Stupler Éva három darab kortárs képzőművészeti munkájáról beszélhetünk, vagyis a Kolozsváry és Tevan adományok bővítéséről. A szóban forgó, újonnan szerzeményezett művek a múzeum Jankay–Kolozsváry–Tevan Gyűjteményének fogadóterében kerülnek elhelyezésre.

Érdekesség, hogy a békéscsabai születésű és szakmai utókorát országosan máig meghatározó Tevan Margittól ötvösművészeti remek eddig még nem gazdagította a Munkácsy Mihály Múzeum gyűjteményét, amely most a hagyaték őrzője, Engel Tevan Istvánné Dr. Róna Erzsébet jóvoltából tehát két műtárggyal is bővült. A másik alkotó, a magyar származású, Los Angelesben élő Kolozsváry-Stupler Éva munkái azért tarthatnak nagy érdeklődésre számot, mert tőle eddig csak egy alkotás szerepelt az állandó kiállításban, mely ezt a sajátos, szürrealizmusban gyökerező műfajt, az assemblage-t képviselte, melyet nem kisebb nevek, mint Pablo Picasso vagy Marcel Duchamp indítottak el világhódító útjára. Mindkét korábbi tulajdonos egyben korábbi adományozó is volt, hiszen többek között tőlük kapta Békéscsaba városa a 2006-os Kolozsváry és Tevan családok alkotóinak műveiből való válogatást is.

(Ván Hajnalka művészettörténész)