2015.03.02.
ICOM
hír, kultúrpolitika

Varga Benedeket, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár (SOM) főigazgatóját választotta elnökévé az Múzeumok Nemzetközi Tanácsának Magyar Nemzeti Bizottsága (ICOM-MNB) 2015. február 27-én, pénteken.
Varga Benedek
A Budapesti Történeti Múzeum (BTM) Gótikus termében összehívott ICOM-MNB tisztújító közgyűlésén Varga Benedek, a SOM főigazgatója kapta a legtöbb szavazatot, aki 3 éven keresztül vezeti majd a Múzeumok Nemzetközi Tanácsának magyar bizottságát. A szervezet titkárának Molnárné Aczél Eszter Krisztina művészettörténészt, a BTM Közönségkapcsolati és Szervezési Osztályának vezetőjét választották.

Az 1946-ban alakult szervezet, a múzeumok nemzetközi tanácsa az egyetlen globális szervezet, amely múzeumokat és múzeumi szakembereket fog össze. Célja a kulturális és a természeti örökség megőrzése. A non-profit szervezet hivatalos kapcsolatban áll az UNESCO-val és konzultatív státusza van az ENSZ Gazdasági és Társadalmi Tanácsában, valamint 140 országban 117 nemzeti bizottságot, 17 000 tagot számlál. Többek között az ICOM MNB javaslatára indult el 20 évvel ezelőtt a Múzeumok Majálisa program, amely azóta a múzeumi szakma egyik legfontosabb eseményévé vált. Magyarország világszerte egyedülálló ezzel a kétnapos, csaknem 200 ezer embert megmozgató rendezvényével.

Az új elnökség céljai között a közép-európai országokkal való együttműködés erősítése, a magyar múzeumi szakma eredményeinek nemzetközi népszerűsítése, a világban folyó múzeumi folyamatok magyarországi bemutatása szerepel.