2014.04.09.
MTI
állam, hír, rendőrség, végrehajtás

Álnéven megnyerte a cseh nemzeti mezőgazdasági múzeum főkönyvelőjének tisztségére kiírt pályázatot, majd posztján mintegy 10 millió koronával (110 millió forint) megrövidítette az intézményt egy rendőrség által körözött férfi Csehországban - jelentette a Nova prágai televízió.

Az illető, Vladimír Prokop, 2009 decemberében hét év börtönbüntetést kapott azért, mert szintén főkönyvelőként mintegy tízmillió koronával rövidítette meg a második legnagyobb csehországi felekezetet, a Cseh Testvérek protestáns egyházat. Prokopnak tavaly nyáron sikerült megszöknie a börtönből, s azóta körözi a rendőrség.

Ez sem akadályozta meg Prokopot abban, hogy Libor Liska néven megpályázza az időközben az agrármúzeum főkönyvelőjének állására kiírt pályázatot, amelyet meg is nyert. Eva Balastíková múzeumigazgató szerint "Liska" mérnök-közgazdász papírokkal mutatkozott be nála.

Amikor azonban a múzeum számlájáról pénzek kezdtek eltűnni, az igazgató rendőrséghez fordult. Hynek Jordán szóvivő szerint az eltűnt tízmillió korona az intézmény éves költségvetésének mintegy harmada.
A múzeumba érkező rendőrök elől az álfőkönyvelőnek sikerült elszöknie, s a rendőrség továbbra is keresi. A Prokop által két munkahelyén ellopott mintegy húsz millió koronából a rendőrségnek hatmilliót sikerült visszaszereznie a bűnöző lakhelyének átkutatásakor - jelentette a Nova.

A rendőrség szerint Prokop tapasztalt bűnöző, eddig már tíz alkalommal került bíróság elé, s lett elítélve.
Az ügy érdekessége, hogy bírósági szakértők szerint Prokop intelligenciaszintje gyengébb közepesnek mondható.