2014.10.02.
hír, hírességek, jubileum, képzőművészet, Munkácsy Mihály

Száz évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit a Munkácsy Mihály Múzeum Békéscsabán. A hajdani Közművelődés Ház alapítóiról és működtetőiről nagyszabású ünnepségen emlékeztek meg szerdán az intézmény Múzsák termében.

Andó György, a múzeum igazgatója ünnepi beszédében emlékeztetett arra, hogy a békéscsabaiak és az akkori Békés Megyei Múzeumi Egyesület fő célja egy kultúrpalota létrehozása volt. A múzeum a korszak egyik legmodernebb épülete volt a körbejárható kiállítótermekkel - itt található Magyarország második legszebb üvegtetős kiállítóterme -, a központi fűtéssel és szellőztető rendszerrel.

A múzeum az évszázad során Békéscsaba és Békés megye gazdag értékeinek tárháza lett, minden ami tudás, ami békéscsabai és békés megyei itt található. A múzeumban a nyitás évében, 1914-ben 2500 tárgyat őriztek, 2014-ben már 500 ezret. A régészeti gyűjtemény 250 ezer tárgyból áll. Az értékes természettudományi leletek száma 25 ezer, a néprajzi gyűjteményé 15 ezer. A történeti szakág gyűjteménye 51 ezer tárgyból áll, közöttük a legtöbb Munkácsy Mihály-relikvia. Képzőművészeti alkotásból kilencezret őriz a múzeum, közöttük Munkácsy Mihály, Haán Antal, Fajó János, Ezüst György, Csók István Aba Novák Vilmos alkotásait - vázolta az intézmény fejlődését az igazgató.

A múzeum mindig fontos szellemi műhely volt, ahol a kor legjobb kutatói munkálkodtak, hogy a múlt értékei ne vesszenek a feledés homályába - fűzte hozzá.

A Békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumot fenntartó Békéscsabai önkormányzat részéről Vantara Gyula polgármester fontosnak nevezte az emberi kultúra tárgyainak, művészeti értékeinek megőrzését a későbbi nemzedék számára és azok közkinccsé tételét. A régi tárgyak az ősök sorsát és történelmét mutatják be, követendő példát és sok tanúságot hordoznak az utókor számára - mondta.
Aradszki András, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikáért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a százéves kultúrpalota a lakosság, a város és az állam összefogása nélkül nem valósulhatott volna meg.

A centenárium alkalmából a múzeum A Kultúrpalota 100 a Nemzeti Kulturális Alap nyújtott támogatást.
Az ünnepségen felavatták a kultúrpalota 100. évfordulója alkalmából készített emléktáblát a belső előtérben, és megnyitották Kocsor János történész által rendezett Száz év a kincsestárban című kiállítást a múzeum Kamaratermében.