2014. október

2012.07.16.

Rekordot döntött a krikettező kisfiú a Bonhams londoni árverésén

Rekordáron kelt el Philip Hermogenes Calderon krikettező kisfiút ábrázoló festménye a Bonhams aukciósház július 11-ei árverésén. Az egyik legnépszerűbb Viktória korabeli művész alkotása a 19. századi mesterművek szekcióban került kalapács alá, és a nap végén nem várt összegért, 289,250 fontért, vagyis átszámítva közel 105 millió forintért cserélt gazdát. A rekordbevétel és a festmény iránti felfokozott érdeklődés a londoni szervezőket is meglepte, hiszen korábban még soha nem fizettek ekkora összeget egyetlen Calderon-képért se.

Az iskola anyagi gondjai miatt bocsátotta árverésre a festményt.

A 153x94 centis festményt egyébként a Devon megyei Blackpool Általános Iskola vezetősége bocsátotta árverésre abban a reményben, hogy az alkotásért kapott összeg segít megoldani a tanintézmény anyagi problémáit. A Tizenegyek kapitánya címen ismert festmény 86 évig díszítette az iskola előcsarnokát, a tanintézet nem is egykönnyen vált meg tulajdonától.

A festményt egy városi elöljáró adományozta az iskolának 1926-ban. Azóta az előcsarnok falát díszítette: a kép szinte az intézmény részévé vált. Az idők azonban változtak, és a tradíció, valamint a további színvonalas oktatás fenntartása érdekében az iskola vezetése úgy döntött, hogy eladásra bocsátja a festményt. Az épület modernizálásra, az osztálytermek pedig felújításra szorulnak. Mindehhez 100-150 font körüli összegre lenne szükségünk - nyilatkozta a Blackpool Általános Iskola szóvivője.

A krikettező kisfiú képe a Viktória korabeli gyermekfelfogást tükrözi.

Calderon 1882-ben festette meg a krikettező kisfiú képét, melyre a művészettörténészek azóta is a gyermeki tisztaság szimbólumaként, az őszinteség és ártatlanság egyik legmegkapóbb ábrázolásaként tekintenek. A festmény eredeti címe, a Captain of Eleven, vagyis a Tizenegyek kapitánya egyébként a krikett csapat tizenegy játékosára utal.

A festményt később, 1898-ban beszerkesztették a Pears Szappangyár éves kiadványába, melyet hagyományosan karácsonykor adtak ki, és melyben történeteket, novellákat, illusztrációkat és hirdetéseket gyűjtöttek csokorba. Az évkönyv nyomán a festmény rendkívül kedveltté vált, a krikettező kisfiú képe plakátok, képeslapok, krikett kártyák és ütők ezreiről köszönt vissza. A tömeges reprodukció és a hirtelen jött népszerűség meglepő módon nem koptatta el művet, sőt, a festmény máig megőrizte eredeti báját és mélyebb jelentését.

Philip Hermogenes Calderon francia-spanyol szülők gyermekeként, Franciaországban látta meg a napvilágot 1833-ban. Eredetileg mérnöknek készült, de végül a képzőművészet felé fordult. Londonban és Párizsban tanulta a mesterséget, művészi ars poeticáját és stílusát tekintve a preraffaeliták alkotói csoportjához tartozott. Festményeit történelmi, bibliai és irodalmi témák ihlették. A legszebb és leghíresebb Calderon-alkotás ma a londoni Tate Galériában láthatók.

Kovács Adrienn

Képekben