Sóstói Múzeumfalu - Nyíregyháza - Sóstó
Sóstói Múzeumfalu
Cím: 4431, Nyíregyháza - Sóstó Tölgyes utca 1.
Telefonszám: (42) 479-704, (42) 500-552
Nyitva tartás: IV.1-X.1.: K-V 10-18
X.1-X.31.: K-V 10-17
Hétfőn és az ünnepek utáni első munkanapon a múzeum zárva tart!
2014.04.02.

A Sóstói Múzeumfaluba kerül a műemléknek nyilvánított nyírkátai református templom toronysisakja.

Páll István, a skanzen igazgatója az MTI-nek hétfőn elmondta: a 18. század végén épített toronysisakot évekkel ezelőtt cserélték le, azóta őrizték, és mint építészeti ritkaságot felajánlották a nyírségi múzeumfalunak. A toronysisakot egy speciális jármű segítségével szállítják át a skanzenbe.

A templomtoronyrészt a múzeumfalu területén állítják fel, miután elvégzik rajta a szükséges felújításokat.
A műemléknek nyilvánított nyírkátai református templom 1762-ben épült, 1895-ig zsindelyes fatornya volt. Akkor nyerte el az imaház a mai formáját, s épült hozzá 30 méter magas torony, amely 1923-ban toronyórát is kapott.

Varjú Gabriella, a nyíregyházi Dunapack Kft. főmunkatársa közölte: a bádoglemezből készült toronysisakot Csoma Zoltán lelkész ajánlotta fel a Sóstói Múzeumfalunak. Kiemelte: a skanzennel a cég igen jó kapcsolatokat ápol, ezért döntöttek úgy, hogy a múzeumfalu idei, fennállásának 35. évfordulója alkalmából segítik a toronyrész átszállítását. A költségeket a helyi Trans-Ped Kft.-vel együtt vállalták magukra, míg a szállítást a Texmo-Trailer Kft. tulajdonosa, Jakab Sándor ajánlotta fel, egy különleges jármű biztosításával.

A magas toronysisakot hétfőn, az esti órákban szállítják át Nyírkátáról a Sóstói Múzeumfaluba. A Nyírkáta-Nyíregyháza közötti útvonalon a speciális jármű haladását rendőrök segítik majd, s rövid forgalomkorlátozásokra kell számítaniuk az arra közlekedőknek.

Páll István, a skanzen igazgatója elmondta: a Sóstói Múzeumfalu a szokásos téli szünet után kedden nyitja meg kapuit. A nyolchektáros területen mintegy száz, népi építészeti objektumot láthatnak az érdeklődők, közte a nyírkátai toronysisakot is, amelyet az újlétai magtár mellett állítanak fel.