2014. augusztus

2012.09.18.

Jótékonysági árverésen az Iparművészeti Múzeum tetőcserepei

Ritka Zsolnay-épületkerámiákból, épületdíszekből, kültéri díszkerámiákból álló jótékonysági árverést rendez szombaton a Nagyházi Galéria. Hasonlóan a tavalyi aukcióhoz most is az Iparművészeti Múzeum épületéről származó kerámiákat visznek kalapács alá, és ezúttal is a múzeum a kedvezményezett.

Idén 62 tételből válogathatnak a Zsolnay-rajongók.

A tavalyi egy híján félszáz darab után most 62 tételből válogathatnak az elkötelezett Zsolnay-gyűjtők, a budapesti épületek szerelmesei. Azok, akik érdeklődnek a ritka, esztétikai értékeket őrző Zsolnay-épületkerámiák iránt és ezek megőrzése érdekében vásárolnak az aukción, a múzeum újjászületésének tervét is támogatják.

Takács Imre, az Iparművészeti Múzeum főigazgatója írásos összefoglalójában emlékeztetett: Wlassics Gyula kultuszminiszter 1895-ben elfogadta és támogatta az Iparművészeti Múzeum tervezőinek javaslatát, hogy az előirányzott költségvetést megemelve a falakat és a tetőket a Zsolnay-gyár pirogránitjaival és mázas kerámia plasztikáival díszítsék. Az elmúlt évszázad történelmi és természeti viharai azonban megtépázták az épületet, és nem lehetett tovább halogatni a tetődíszek egy részének lebontását. Pótlásukra várhatóan jövőre sor kerülhet.

A legolcsóbbak a 2-3 ezer forintos tetőcserepek.

Az eredeti funkciójukban már nem hasznosítható, de szépségüket őrző pirogránit és mázas épületkerámiák, a színes, zöld, okker, sárga, szürke ornamensek 2 ezer és 36 ezer forint között szerezhetők meg. A legolcsóbbak a 2-3 ezer forintos tetőcserepek. A tetőcserépdíszek, a félholdas, tarajos vagy áttört díszítésű darabok 10 és 24 ezer forintról indulnak. Egy 69 centiméteres záró elem 22 ezer forintos kikiáltási árat kapott. A kúpcserepek, a tetőperem díszsorainak elemei ennél kicsit drágábbak. Egy kéményzáró elem 34, egy tetőperemdísz-sorozat eleme 36 ezer forintról indul.

Képekben

Videótár