2024.02.03.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb bútoregyüttessel gazdagodott a gyulai múzeum

2015.02.23.
hír, irodalom

Arthur Conan Doyle egy Sherlock Holmesról szóló, eddig ismeretlen történetére bukkant padlásán egy skót férfi.

A 80 éves Walter Elliot történész a helyi múzeumnak keresett anyagokat, amikor rátalált padlásán egy gyűjteményes kötetre, benne Doyle rövid történetével, amelyben Sherlock Holmes eltűnik és Watson indul a keresésére.

A Sherlock Holmes: Discovering the Border Burgs and, by Deduction, the Brig Bazaar című rövid, 1300 szavas történetet 1904-ben írta Doyle. A 48 oldalnyi gyűjteményes kötet kiadásával a helyiek pénzt akartak gyűjteni a selkirki híd újjáépítésére.

A skóciai város fahídját elpusztította az 1902-es árvíz, és a helybéliek háromnapos rendezvénysorozatot szerveztek 1904-ben, hogy adományokat gyűjtsenek az újjáépítésre - olvasható a The Daily Telegraph brit napilap honlapján.

A rendezvény részeként adták el a The Book o' Brig című kötetet, amelynek történeteit maguk írták. Az akkor már híres író, aki szeretett Selkirkben tartózkodni, az utolsó pillanatban járult hozzá a kötethez történetével. A könyvvel 560 fontot gyűjtöttek, ami igen nagy pénz volt akkor.

Walter Elliot több mint 50 éve kapta a kötetet egy barátjától, de teljesen megfeledkezett róla mindaddig, amíg rá nem bukkant padlásán.

Először került elő eddig ismeretlen Doyle-történet a közkedvelt detektívről azóta, hogy több mint 80 éve kiadták a Sherlock Holmesról szóló utolsó művet.

A kötet szombattól látható a selkirki múzeumban, a történet teljes egészében olvasható a brit napilap honlapján, a  oldalon.