2024.03.06.
Dobó István Vármúzeum

Egri vár bora 2024

2024.02.28.
Intercisa Múzeum

Ingyenes múzeumlátogatási alkalom

2024.02.26.
Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum

Süveges Rita lett az Eszterházy Arts Awart közönségdíjasa

2012.07.27.
hír
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

Egy új digitális adatbázisnak köszönhetően több ezer régészeti adat és dokumentáció vált ingyenesen elérhetővé Angliában. A kutatók és oktatók által szorgalmazott fejlesztés a York-i Egyetemen épített Archeológiai Adatbázis, rövidített nevén ADS rendszer keretén belül valósult meg. A Grey Literature Library könyvtári hálózatához rendelt online adatbázis a szakma elismerését is kivívta, a hiánypótló fejlesztés - innováció kategóriában - elnyerte a Brit Archeológiai Díjat.

 

A hiánypótló kutatói forrás kiépítése egyébként nem kizárólag a York-i Egyetem és az ADS szakembergárdájának érdeme, az adatbázis-fejlesztésben ugyanis a British Library szakmai gárdája és az általuk vezetett nemzetközi DataCite program is komoly szerepet vállalt.

 

Az ADS Nagy-Britannia legnagyobb archeológiai online szakforrása.

 

Az egyetemi és könyvtári együttműködésnek köszönhetően az archeológusok mostantól olyan fontos dokumentumokhoz és információkhoz is hozzáférhetnek, melyek publikáció híján nagy nagyon nehezen vagy egyáltalán nem voltak elérhetők.

 

Az, hogy ezek az anyagok egyáltalán nem voltak elérhetők és kutathatók, rengeteg nehézséget okozott a kutató archeológusoknak. A könyvtári adatbázisba való integrációval azonban végre megnyílt a lehetőség a feldolgozásra, kutatásra és az egyéb régészeti forrásokkal való összevetésre. Az már csak külön öröm, hogy az innováció jelentőségét a Brit Archeológiai Díjat odaítélő bizottság is felismerte, és a díjjal elismerte a munkánkat - foglalta össze a fejlesztés legnagyobb érdemét az ADS adatbázis vezetője, Prof. Julian Richards.

 

A Grey Literature Library adatbázisa a több ezer újonnan feldolgozott rekordnak köszönhetően Nagy-Britannia legnagyobb archeológiai online szakforrásává lépett elő. Ráadásul a kutatók nagy örömére az ADS adatbázis, valamint a hozzá kapcsolódó, OASIS néven futó, régészeti feltárásokat dokumentáló rendszer összes rekordja szabadon és ingyenesen használható.

 

Havonta 200 újabb rekorddal bővül a hiánypótló szakmai adatbázis.

 

Az adatbázisban jelenleg 17 ezer, újonnan feldolgozott archeológiai dokumentáció áll a kutatók rendelkezésére, de az archiválás ezzel még nem ért véget. A tervek szerint a rendszer havonta 200 újabb rekorddal bővül majd, sőt, a fejlesztők egyéb online szakforrások integrálását is célul tűzték ki.

A York-i Egyetem ADS adatbázisa egyébként már másodszorra érdemelte ki a szakma elismerését, 2008-ban elektronikus folyóirat- és cikkadatbázisukkal nyerték el a Council for British Archeology, azaz a Brit Archeológiai Tanács által odaítélt innovációs díját.

Kovács Adrienn