2012.08.28.

A londoni őszi múzeumi kínálat egyik legjobban várt kiállításának kétségtelenül a Victoria & Albert Múzeum Hollywoodi jelmezek címmel megrendezett, filmes viseleteket megidéző bemutatója ígérkezi. A kiállítás nagyságát jelzi, hogy a szervezők több mint 100 ikonikus karaktert idéznek meg, azaz valóban látványos és színes bemutatóval készülnek.

A patinás londoni múzeum három hónapra hollywoodi filmstúdióvá alakul.

Az október 20-án nyíló kiállításon a film- és művészetszeretők három kiállítótermen át gyönyörködhetnek a legnevesebb filmgyárak legszebb kosztümjeiben, melyek múzeumokból, filmstúdiók jelmeztárából, köz- és magángyűjteményekből érkeznek az exkluzív kiállításra.

A kiállítás Charlie Chaplin némafilmjeitől a James Cameron rendezte Avatarig ível, ahol a közönség többek közt olyan filmes karakterek eredeti jelmezeivel találkozhat, mint Indiana Jones, Scarlett O'Hara, Holly Golightly, Jack Sparrow, Darth Vader vagy Harry Potter.

A bemutatott darabok sorából kiemelkednek az Álom luxuskivitelben című klasszikus mozi Holly Golightlyjának extravagáns ruhái - melyet Audrey Hepburn keltett életre -, Marilyn Monroe filmbéli koktélruhái, valamint a Titanic Rose DeWittjének jelmezei. A tárlaton Hollywood aranykorának fényűző ruhái mellett a legismertebb történelmi filmek, a Veszedelmes viszonyok, a Szerelmes Shakespeare, az Elizabeth - Az aranykor és a díjnyertes Marie Antoinette című romantikus drámák káprázatos kosztümjei is megcsodálhatók.

A látogatók a jelmeztervezői műhelymunkába is betekintést nyerhetnek.

A hírek szerint a nagyszabású őszi tárlat azon ritka kiállítások egyike lesz, mely a szélesebb közönséget és a szűkebb szakmát egyaránt vonzza majd, hiszen a bemutató a jelmeztervezők és designerek kulisszatitkaiba, azaz a kreatív csapat műhelymunkájába is betekintést nyújt. A szervezők hangsúlyozzák, hogy a tárlat nem pusztán színpompás jelmezek felsorakoztatásából áll, céljuk a karakterek mögötti összetett alkotófolyamat bemutatása.

A jelmezek segítségével bejárjuk az utat a forgatókönyvtől a filmvászonig, rámutatunk a rendező, a tervezők és a karakterek közti párbeszédre. Emellett az is tetten érhető, miként befolyásolta a társadalmi és technológiai fejlődés a jelmeztervezők munkáját - áll Victoria & Albert Múzeum weboldalán olvasható ajánlóban.

A Hollywoodi jelmezek című kiállítás október 20-ától egészen 2013. január 27-éig látható a londoni Victoria & Albert Múzeumban. A múzeum minden nap 10-től 17.45-ig, péntekenként este 22 óráig várja a látogatókat, a teljes árú jegy 14 fontban - átszámítva körülbelül 3100 forintba -, míg a nyugdíjas belépő 11 fontba, a diákjegy pedig 9 fontba kerül.

Kovács Adrienn