2024.03.06.
Dobó István Vármúzeum

Egri vár bora 2024

2024.02.28.
Intercisa Múzeum

Ingyenes múzeumlátogatási alkalom

2024.02.26.
Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum

Süveges Rita lett az Eszterházy Arts Awart közönségdíjasa

2014.10.21.
hír
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

Hatezer éves szentélyt tártak fel Ukrajnában, a leletről az Antiquity folyóiratban számoltak be a régészek.

 

A szentélyt még 2009-ben azonosították Nebelivka nevű település mellett, ahol egy őskori falut tárnak fel. A geofizikai vizsgálatok tanúsága szerint az egykori település 238 hektáron terült el, közel félszáz utcájában 1200 ház sorakozott - olvasható a LiveScience hírportálon.


Több hasonló prehistorikus városias települést találtak Ukrajnában, valamint Románia és Moldova területén, amelyeket a Cucuteni-Tripolje-kultúra népe lakta. A kultúra nevét a régészek a romániai Cucuteni és az ukrán Tripolje után adták, ahol az első leletek - égetett szobrocskák és mértani mintákkal díszített cserépedényeik - előkerültek egy évszázaddal ezelőtt.


A most feltárt szentély 60 méterszer 20 méteres favázas, agyaggal betapasztott kétszintes épület volt. Az emeletet öt helyiségre osztották, a falakat vörös festékkel készített "festmények" díszítették. Itt bukkantak rá egy agyagemelvény maradványaira, valamint elszenesedett báránycsontokra, a leletekből a régészek arra következtettek, hogy áldozati oltárról lehet szó.


Az alsó szinten hét további agyagemelvény került napvilágra, s rengeteg állati csontot találtak a templomot körülvevő udvaron is. A leletek között szobortöredékek, csontból faragott díszek, valamint apró arany ékszerek vannak.


Az egykori lakosok, amikor magára hagyták a falut, felgyújtották a házakat és a szentélyt, ugyanerre a sorsra jutottak a Cucuteni-Tripolje-kultúra más települései is.

(MTI)