2024.03.06.
Dobó István Vármúzeum

Egri vár bora 2024

2024.02.28.
Intercisa Múzeum

Ingyenes múzeumlátogatási alkalom

2024.02.26.
Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum

Süveges Rita lett az Eszterházy Arts Awart közönségdíjasa

2024.02.07.
Petőfi Irodalmi Múzeum

A 2024-es Térey-ösztöndíjasok

2024.02.07.
Laczkó Dezső Múzeum

Sikeres évet zárt a Laczkó Dezső Múzeum

2015.02.26.
évforduló, Herman Ottó, hír, hírességek
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

Felavatták Herman Ottó mellszobrát halálának 100. évfordulója alkalmából csütörtökön Budapesten, a Földművelésügyi Minisztérium árkádjai alatt az emlékév egyik záróeseményeként.

 

Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter az ünnepségen elmondta: a magyar agrárium, a magyar vidék valós és képzeletbeli panteonja nem lehet teljes Herman Ottó alakja nélkül, aki ezer szállal kötődött a magyar földhöz, a magyar emberekhez, a magyarság minden kulturális és természeti értékéhez.


Hozzátette: Herman Ottó meghatározó módon alakította a természettel kapcsolatos közgondolkodást, munkásságának máig ható nyoma, eleven öröksége van a magyar gondolkodásban. Mint mondta, ez az örökség megnyilvánul abban, hogy miként viszonyulunk a természethez, az emberekhez, akik hagyományokat őriznek, akik gazdálkodnak, akik értéket teremtő munkát végeznek.


Herman Ottó kiemelkedő alakja volt a magyarságnak, hazánk történelmének egy olyan időszakban, a 19. század második felében, amely bővelkedik nagy egyéniségekben - hangsúlyozta a miniszter.


Mint mondta, Herman Ottó sokoldalú, színes egyéniség volt, talán az utolsó polihisztor, aki egészen eltérő területekkel foglalkozott. Autodidakta módon tanult természettudós, néprajzkutató, nyelvész, régész, politikus, újságíró, fényképész és grafikus, számos egyesület és központ alapítója volt. Írásain generációk nőttek fel, az általa kezdeményezett Madarak és fák napja máig jelentős alkalom az iskolákban - emlékeztetett Fazekas Sándor.


A miniszter kiemelte: Herman Ottó korát jóval megelőzve ismerte fel, hogy a természetre vigyázni kell, gyarapítani és harmóniában élni vele.


"A lelkesedés a természet, a haza kincsei iránt olyan példa, amelyre oda kell figyelni és meríteni belőle" - mutatott rá Fazekas Sándor, hozzátéve: máig ható munkásságának elismerése, hogy 2014-ben Herman Ottó-emlékévet szerveztek a Nemzeti Környezetügyi Intézettel közösen.


A Herman Ottó-emlékév emléküléssel, díjátadóval, tudományos konferenciával és kétnapos programsorozattal zárul csütörtökön és pénteken. Az emlékülést az Országházban, a programokat a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban tartják meg.


A kormány azért döntött tavaly a Herman Ottó előtt tisztelgő emlékév megrendezése mellett, hogy népszerűsítse a polihisztor, természettudós, néprajzkutató, nyelvész, régész, politikus gondolatait országszerte több mint száz programon keresztül.


Az emlékévet lezáró kétnapos rendezvény csütörtök délelőtt a Kossuth téren, a Földművelésügyi Minisztérium előtt kezdődött: Herman Ottó mellszobrát, Györfi Sándor Munkácsy-díjas szobrászművész alkotását Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter és Mezőszentgyörgyi Dávid, a Nemzeti Környezetügyi Intézet megbízott főigazgatója avatta fel.

 

(MTI)