2024.02.03.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb bútoregyüttessel gazdagodott a gyulai múzeum

2014.09.17.
hír, történelem

Árverésre bocsát a török kormány egy üresen álló, hajdan görög lakosságú falut a Földközi-tenger partvidékén, Ródosz szigetének közelében.

Az eredeti görög nevén Levisszi, törökül Kayaköy település számára a török kulturális minisztérium keres olyan befektetőt, aki helyreállítaná a „szellemfalut", hasznosítva azt az idegenforgalom számára.
Levissziben több száz ház és két templom található. A közeli tengerparti üdülőhelyre, Fethiyére látogató turisták a falut parkolóhelynek használják.

Levisszi az első világháborút követő lakosságcsere következtében néptelenedett el: görög lakói a Törökország és Görögország között megkötött, 1923. június 30-i egyezmény nyomán telepedtek át az anyaországba.

Nem ez az első eset, hogy a török állam megpróbálja eladni a görög falut. Az első, sikertelen árverés idején aktivisták Save Kayaköy (Mentsük meg Kayaköyt) címmel Facebook-oldalt nyitottak, ahol arra figyelmeztettek, hogy bármiféle restaurációs munkálatok csak Görögországgal egyeztetve, környezetkímélő módon és a térség történelmével összhangban történhetnek.

A győztes pályázó 49 évre bérbe kapja a falut. Ennek fejében köteles azt helyreállítani és az idegenforgalom számára hasznosítani. Ez magában foglalja turisztikai célú létesítmények (bérlakások, üzletek) kialakítását és a régészeti lelőhelyek rendbetételét.

A török hatóságok becslése szerint a projekt költsége eléri a 10,5 millió eurót. Eddig két cég jelentkezett. Sokan azonban ellenzik a falu helyreállítását, mondván, hogy ezzel elveszíti hitelességét és eredetiségét.