2014. április

2012.09.17.

Dürer-festmények és Altdorfer monumentális Diadalmenete az Albertinában

Ausztria, festészet, hír, képzőművészet, Ókor, Római kor, történelem

Ritka lehetőséget kínál a látogatóknak az Albertina Dürer kora - Művészet I. Miksa idején című kiállítása. A tárlaton bemutatják az egyébként a múzeum raktárában őrzött, pergamenlapokból álló frízt, az Albrecht Altdorfer műhelyében készült Diadalmenetet. Noha az alkotás 1920 óta az Albertina múzeum birtokában van, eddig csak két alkalommal, 1938-ban és 1959-ben állították ki teljes egészében. Most hároméves restaurálást követően látható ismét.

A pénzhiánnyal küszködő császár hírneve fennmaradásáért mindent megtett.

I. Miksa, a Német-Római Birodalom 1508-19 közötti császára szívesen ábrázoltatta magát diadalmas, jóságos és a középkori lovagi erényeket megtestesítő uralkodóként. Noha szinte állandó pénzhiánnyal küszködött, a pénzt nem sajnálva a kor leghíresebb festőinek adott megbízást azzal a céllal, hogy hírneve fennmaradjon. Valamennyi csatajeleneten Miksát ábrázolják győztesként, tekintet nélkül arra, hogy a valóságban hogy végződött a harc - mutatott rá Eva Michel kurátor a tárlat sajtómegnyitóján.

A császár megrendelésére jött létre a színpompás Diadalmenet is. A festményen hercegek, lovagok és szolgák serege kíséri a díszes kocsin ülő császárt egy elképzelt győzelmi felvonulásban. A fríz eredetileg több mint száz méter hosszú volt, de csak egy 54 méter hosszú részlet maradt fenn belőle, az első rész sorsa ismeretlen.

A kiállítás Albrecht Dürertől mintegy negyven művet vonultat fel, köztük a Diadalkaput, több látképet és egy portrét Miksáról.

Az idealizáló ábrázolással ellentétes felfogásban, de ugyancsak a császár utasításai alapján készült az a kisméretű portré is, amely a halott Miksát ábrázolja. Ezen a művész egyszerű halandóként festette meg a császárt.

A festmények és metszetek mellett korabeli fegyverek, páncélok, faliszőnyegek és más műtárgyak adnak képet Miksa koráról.

A tárlat január 6-áig látogatható.

Képekben

Videótár