Iparművészeti Múzeum - Budapest
Cím: 1091, Budapest Üllői út 33-37.
Nyitva tartás: A múzeum egész évben zárva tart.
2014.11.11.
hír, iparművészet, Iparművészet, kultúrpolitika

A rekonstrukciós terv felülvizsgálatára, új alapító okiratra, a külső és belső konfliktusok elsimítására van szükség az Iparművészeti Múzeumban (IMM) Cselovszki Zoltán, az intézmény hétfőn hivatalba lépett megbízott főigazgatója szerint.

Az IMM határozatlan időre kinevezett, új vezetője keddi, bemutatkozó sajtóreggelijén emlékeztetett arra, hogy az előző főigazgató januárban mondott le, azóta eredménytelenül zajlott le egy vezetői pályázat, és - többek között az épület rossz állapota miatt - szükség volt már egy főigazgatóra. Cselovszki Zoltán ugyanakkor cáfolta azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint hiányozna bármiféle képesítése a múzeum vezetéséhez.

Elmondása szerint Baán László miniszteri biztosként továbbra is közreműködik az intézmény stratégiájának kialakításában addig, amíg az IMM élén megbízott főigazgató áll. Cselovszki Zoltán hangsúlyozta, hogy évtizedek óta baráti kapcsolatot ápol Baán Lászlóval, akinek a Szépművészeti Múzeum élén eddig elvégzett munkájából szerinte sokat lehet tanulni.

"Egy 21. századi újraalapításra van szükség: ez a cél, ehhez képest a rekonstrukció egy eszköz" - fogalmazott az építész végzettségű főigazgató, hozzátéve: nagyon égető kérdés az épület rossz állapota, ahogy az előző vezető által kifelé és befelé is gerjesztett konfliktusok kezelése is.
Tervei szerint ezért a közeljövőben el kell készülnie egy állapotjelentésnek, új alapító okiratnak, szervezeti és működési szabályzatnak, valamint a rekonstrukciós terv felülvizsgálatának. Cselovszki Zoltán elmondása szerint mindezek után a minisztérium várhatóan kiír egy rendes vezetői pályázatot is, amelyen ő is indul majd.

Mint emlékeztetett, az IMM felújítására és bővítésére kiírt tervpályázatot tavaly egy értékes pályamunkával nyerte meg a Vikár és Lukács építészstúdió, melynek támogatandó az az alapgondolata, hogy az új szárny mai épület legyen, a Lechner-féléhez képest más típusú, korszerű kiállítóterekkel, a tervek azonban több ponton módosulhatnak még.

Cselovszki Zoltán hozzátette: az IMM filiáléjaként működő nagytétényi kastélymúzeum és a Ráth György-villa rekonstrukciójára is szükség lesz, de az még eldöntendő, hogy ez EU-s vagy kormányzati forrásból vagy esetleg vegyes finanszírozásban történjen.

Az MTI-nek a Ráth-villa jövőjével kapcsolatos kérdésére válaszolva közölte: több koncepció is létezik; lehet, hogy a Városligeti fasorban található épület a felújítás után az egykori Ráth-gyűjteménynek adhatna otthont, az viszont jelenleg több köz- és magángyűjteményben található szétszórva.

Az IMM épületének rekonstrukciója kapcsán központi kérdés a Lechner Ödön által szecessziós stílusban tervezett ház és a Zsolnay manufaktúra viszonyának megoldása. Az Üllői úti palota díszburkolata ugyanis kezd leválni, a szükséges épületkerámiák legyártásához azonban a Zsolnay gyárnak el kellene végeznie a mai EU-szabványoknak megfelelő termékfejlesztést.

Cselovszki Zoltán hangsúlyozta: meg kell harcolni a rekonstrukciós forrásokért, de nem szabad addig várni a jelenleg hiányzó kiállítási terv megalkotásával. Az új alapítói okiratban erősíteni kell a kortárs design és iparművészet szerepét, ahogy a múzeumpedagógiára is nagyobb figyelmet kell fordítani. A nemzetközi kapcsolatokban is nagyot kell előrelépni, hogy a világ harmadik legrégebben alapított iparművészeti múzeumaként az IMM presztízse növekedjen, ebben is követendő példa lehet a Szépművészeti Múzeum - jegyezte meg.

A főigazgató tervei között hangsúlyos szerepet kapnak a gyűjteményekhez és a kiállításhoz kapcsolódó tematikus programok, de együttműködnek majd a Design Terminállal és - például a 2016-os iparművészeti Nemzeti Szalon ügyében - a Magyar Művészeti Akadémiával is.

Cselovszki Zoltán újságírói kérdésre kitért az IMM gyűjteményéből kiemelt Esterházy-kollekcióra is, hangsúlyozva, hogy az állam eldöntheti, melyik intézményében kívánja bemutatni a műtárgyait, ezt az intézményvezetőknek el kell fogadniuk. A frissen megújult vidéki kastélyokat és kiállítóhelyeket meg kell tölteni műtárgyakkal, ugyanakkor természetesen az ország legfontosabb gyűjteményei sem szakadhatnak szét, ezért az új főigazgató kompromisszumos megoldásra számít.

Az MTI kérdésére válaszolva a főigazgató hozzátette: konszenzusra törekszik a restitúciós ügyekben is.