2012.05.25.

Gustav Klimt, osztrák festő születésének 150. évfordulóján Bécs múzeumai és galériái egész évben színvonalas kiállításokkal és izgalmas programokkal tisztelegnek a szecesszió egyik legjelentősebb képviselője előtt. Mivel a fényes császárváros az ünnepi tárlatok legjavát nyárra tartogatta, bőven lesz látnivalója annak, aki az elkövetkező hónapokban az osztrák fővárosba látogat.

Klimt több száz darabos rajzgyűjteményét most először láthatja a közönség.

A Bécsi Múzeum május 16-án nyitotta meg jubileumi Klimt-kiállítását, melyen többek közt plakátok, nyomatok és a művész hagyatékának egy-egy különleges darabja látható. A szeptember 16-án záró emlékkiállítás középpontjában azonban a világ legnagyobb, 400 Klimt-rajzból álló kollekciója áll, amely első alkalommal kerül bemutatásra teljes egészében.

A bécsi Albertinában is látogatható már a Klimt rajzok címmel megrendezett ünnepi tárlat, melynek gerincét a múzeum saját gyűjteménye adja. A június 17-éig látogatható kiállítás sokszínű és átfogó képet nyújt Gustav Klimt grafikai életművéről. Az időszaki tárlatot egyéb színes programok, előadások és színházi estek is kísérik.

A Belvedere az összes mesterművet felvonultatja.

A Leopold Múzeumban Klimt Persönlich címen futó kiállítással emlékeznek meg a jubileumi Klimt évről. A tárlaton a látogatók betekintést kapnak Klimt és kedvese, Emilie Flöge személyes hangú levelezésébe, családi fotóiba, valamint szenvedélyes és extravagáns életének ritkán látott emlékeibe. A június 11-én záró kiállításon természetesen helyet kaptak a múzeum törzsgyűjteményében őrzött híres Klimt-festmények is - Az arany lovas vagy A halál és élet II. -, de az ünnepelt festő művei mellett a hű pártfogó és művészbarát, Egon Schiele legismertebb alkotásai is bekerültek az új tárlat gazdag anyagába.

A legszebb és legteljesebb Klimt-gyűjteménnyel a bécsi Belvedere büszkélkedhet. A gyönyörű kastélymúzeum állandó kiállításának felfrissítésével és kiegészítésével ünnepli a művész születésnapjának 150. évfordulóját. A Mesterművek a középpontban címmel megrendezett jubileumi kiállítás július 13-án nyílik, és a jövő év elejéig, 2013. január 6-áig várja a Klimt-rajongókat.

Szeptemberben nyílik a felújított Klimt Villa.

A Klimt év legnagyobb eseménye kétségkívül a bécsi Hietzingben álló, utolsó és egyetlen fennmaradt Klimt Villa megnyitása lesz, amely hosszas és átfogó renoválás után, szeptember 30-án kerül majd átadásra. A hűen helyreállított műterem és emlékház új állandó kiállítása bepillantást enged a művész 1912 és 1918 közötti éveinek munkásságába és mindennapjaiba.

Klimt egyedülálló művészete a tengerentúlon is népszerű, ezért a New York-i Osztrák és Német Művészeti Múzeum, az ötödik Sugárúton található Neue Galerie is külön időszaki kiállítással készült a jeles évfordulóra. A bécsi anyamúzeumok közreműködésével megrendezett exkluzív tárlatra az Államokba érkezik Klimt több tájképe, portréja, valamint a Hölgy kalapban tollas boával és a Táncosnő című festménye is. A kiállítás május 24-étől augusztus 27-éig várja az érdeklődőket.