2014. október

2012.08.03.

A német restaurátorok hevesen ellenzik a berlini Képtár átköltöztetését

hír, képzőművészet

Nagy felbolydulást okoz Berlinben a múzeumi átszervezés, a szakmai egyesületek sorra fejezik ki nemtetszésüket a kormány tervei ellen. A berlini Képtár klasszikus mesterműveinek költöztetése körül kialakult tiltakozó megmozduláshoz immár a német restaurátorok is csatlakoztak.

Kiürítik a berlini Képtárat, a költözés több mint háromezer festményt érint.

A tiltakozás a júliusban jóváhagyott múzeumrendezési terv körül alakult ki, melynek értelmében több mint 3000 festmény kerülne átszállításra a berlini Képtárból a Bode Múzeum termeibe és raktárjába, sőt, a képek minimum hat évig - az új múzeumsziget megépüléséig - ott is maradnának.

A régi képtár helyére, az elképzelés szerint, Ulla és Heiner Pietzsch modern művészeti gyűjteménye költözne be, a nagyszabású terv és a drasztikus helycsere ellen azonban több német szakmai szervezet is felemelte szavát, legutóbb a 2500 főt számláló, bonni székhelyű Restaurátorok Egyesülete fejezte ki nemtetszését. A szakemberek elsősorban a berlini Képtár felbecsülhetetlen értékű klasszikus mesterműveinek sérülése miatt aggódnak, meggyőződésük ugyanis, hogy a képek mozgatása és későbbi tárolásuk rengeteg kockázatot rejt magában.

Már magával a mozgatással, csomagolással és szállítással is komoly mechanikai stressznek tennénk ki a műveket, a hőmérsékletváltozás pedig még tovább rontana a képek állapotán. Arról nem is beszélve, hogy a Bode Múzeum befogadóképessége jóval kisebb a Képtár mostani területénél, így a gyűjtemény nagy része raktárakban lesz eltemetve - fogalmazták meg érveiket az egyesület tagjai a közelmúltban közzétett nyilatkozatukban.

A szakma tiltakozásával párhuzamosan aláírásgyűjtés is indult.

A restaurátorok mellett a német Művészettörténészek Egyesülete is ellenzi a költözést, ők korábban nyílt levélben fordultak Bernd Neumann kulturális miniszterhez, tiltakozásuk azonban nem ért célt, a kormány ugyanis már helyben hagyta a Képtár kiürítését, sőt, el is különítette az épület renoválására szánt 10 millió eurót.

A festmények védelmére aláírásgyűjtés is indult, a petíciót eddig 12 ezren látták el kézjegyükkel, köztük Jeffrey Hamburger, a Harvardon tanító neves művészettörténész professzor, valamint Frigyes György porosz herceg, a Hohenzollern-ház, Németország formális uralkodócsaládjának jelenlegi feje is.

A Gemäldegalerie, azaz a berlini Képtár a német főváros egy legismertebb művészeti gyűjteménye. A múzeum 13-18. századi remekműveket őriz, köztük Albrecht Dürer, Raffaello, Tiziano, Caravaggio, Rubens és Rembrandt világhírű alkotásait.

Kovács Adrienn

Képekben

2014.11.08. Budapest

2014.10.30. Tiszafüred

2014.10.15. Berettyóújfalu

2014.10.30. Pannonhalma

2014.10.25. Pannonhalma

Múzeumok Őszi Fesztiválja

Videótár

Hogyan készül a litográfia?
Szélmérők a múzeumban
Saab Múzeum