2024.02.03.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb bútoregyüttessel gazdagodott a gyulai múzeum

2012.08.03.
hír, képzőművészet

Nagy felbolydulást okoz Berlinben a múzeumi átszervezés, a szakmai egyesületek sorra fejezik ki nemtetszésüket a kormány tervei ellen. A berlini Képtár klasszikus mesterműveinek költöztetése körül kialakult tiltakozó megmozduláshoz immár a német restaurátorok is csatlakoztak.
A berlini Képtár (Gemäldegelarie) kiállítóterme

Kiürítik a berlini Képtárat, a költözés több mint háromezer festményt érint.

A tiltakozás a júliusban jóváhagyott múzeumrendezési terv körül alakult ki, melynek értelmében több mint 3000 festmény kerülne átszállításra a berlini Képtárból a Bode Múzeum termeibe és raktárjába, sőt, a képek minimum hat évig - az új múzeumsziget megépüléséig - ott is maradnának.

A régi képtár helyére, az elképzelés szerint, Ulla és Heiner Pietzsch modern művészeti gyűjteménye költözne be, a nagyszabású terv és a drasztikus helycsere ellen azonban több német szakmai szervezet is felemelte szavát, legutóbb a 2500 főt számláló, bonni székhelyű Restaurátorok Egyesülete fejezte ki nemtetszését. A szakemberek elsősorban a berlini Képtár felbecsülhetetlen értékű klasszikus mesterműveinek sérülése miatt aggódnak, meggyőződésük ugyanis, hogy a képek mozgatása és későbbi tárolásuk rengeteg kockázatot rejt magában.

Már magával a mozgatással, csomagolással és szállítással is komoly mechanikai stressznek tennénk ki a műveket, a hőmérsékletváltozás pedig még tovább rontana a képek állapotán. Arról nem is beszélve, hogy a Bode Múzeum befogadóképessége jóval kisebb a Képtár mostani területénél, így a gyűjtemény nagy része raktárakban lesz eltemetve - fogalmazták meg érveiket az egyesület tagjai a közelmúltban közzétett nyilatkozatukban.

A szakma tiltakozásával párhuzamosan aláírásgyűjtés is indult.

A restaurátorok mellett a német Művészettörténészek Egyesülete is ellenzi a költözést, ők korábban nyílt levélben fordultak Bernd Neumann kulturális miniszterhez, tiltakozásuk azonban nem ért célt, a kormány ugyanis már helyben hagyta a Képtár kiürítését, sőt, el is különítette az épület renoválására szánt 10 millió eurót.

A festmények védelmére aláírásgyűjtés is indult, a petíciót eddig 12 ezren látták el kézjegyükkel, köztük Jeffrey Hamburger, a Harvardon tanító neves művészettörténész professzor, valamint Frigyes György porosz herceg, a Hohenzollern-ház, Németország formális uralkodócsaládjának jelenlegi feje is.

A Gemäldegalerie, azaz a berlini Képtár a német főváros egy legismertebb művészeti gyűjteménye. A múzeum 13-18. századi remekműveket őriz, köztük Albrecht Dürer, Raffaello, Tiziano, Caravaggio, Rubens és Rembrandt világhírű alkotásait.

Kovács Adrienn