2014.07.28.
hír, II. Világháború, Japán, történelem, Újkor, XX. század

A japán megszállás több mint 400 tárgyi bizonyítékának kiállítására készül Kína egyik legnagyobb magánmúzeuma Szecsuan tartományban, az ezt szolgáló új kiállítótermet egy ismert japán építőművész tervezte térítésmentesen - számolt be a kínai média vasárnap.

A közönség elé kerülő tárgyak között lesznek hivatalos dokumentumok, japán katonák levelei, a japán katonai sikereket népszerűsítő propagandaanyagok, de például lövedékek maradványait, japán tisztek kardjait is közszemlére teszik - tájékoztattak az Anzsen járáshoz tartozó Csiencsuan Múzeum illetékesei.
A relikviáknak egy új, 3500 négyzetméter alapterületű kiállítóterem ad majd otthont, amelyet kifejezetten arra a célra alakítottak ki, hogy a második világháborúban elkövetett japán rémtettek emlékhelye legyen. Hivatalos megnyitója szeptember harmadikán lesz, a Japán elleni háborúban aratott kínai győzelem közelgő évfordulóján.

A tervező, Iszozaki Arata 83 éves japán építész, akinek nevéhez számos japán és külföldi, így egyesült államokbeli, ausztráliai, spanyolországi, görögországi, lengyelországi, katari, vietnami és kínai épület megalkotása fűződik.

A Csiencsuan múzeumot Fan Csien-csuan vállalkozó, műgyűjtő alapította, s 2005-ben nyitották meg a nagyközönség előtt. Több tucat termében néprajzi, a vencsuani földrengéssel kapcsolatos és a japán elleni háborúval összefüggő kiállítások is megtalálhatók. A több millió műtárgyból 121-et az "első osztályú nemzeti kincs" kategóriába soroltak.