Műcsarnok - Budapest
A Műcsarnok épülete
Cím: 1146, Budapest Dózsa György út 37.
Telefonszám: (1) 460-7000, (1) 363-2671
Nyitva tartás: SZERDA, CSÜTÖRTÖK, VASÁRNAP 10-18 ÓRÁIG, PÉNTEK, SZOMBAT 12-20 ÓRÁIG
2014.08.08.
Műcsarnok
építészet, hír

A Magyar Művészeti Akadémia kezdeményezésére és támogatásával megvalósult I. Építészeti Nemzeti Szalon az elmúlt 15 év kortárs magyar építészetét reprezentálja, több mint 200 épület bemutatásával.

A jövő héten már csak azért is érdemes elmélyülni az építészeti makettek, óriásnyomatok, filmek világában, mert ekkor várható a nagyszabású kiállítás húszezredik látogatója, és az esemény alkalmából augusztus 12-től 17-ig értékes ajándékokkal várjuk az érdeklődőket.

Az I. Építészeti Nemzeti Szalon 20.000. látogatója különleges helyre mehet: Magyarország legtisztább levegőjű településén tölthet két napot a noszvaji négycsillagos luxus kastélyszálló, az Oxigén Hotel vendégeként. Ráadásként pedig 2 főre szóló, 5-boros kommentált kóstolóval egybekötött, szakvezetett látogatásra nyer belépőt a Pannonhalmi Apátsági Pincészetbe.

Az Oxigén Hotel Egertől 10 km-re található, egy négy hektáros ősparkban. Az eredeti hotel épületet A Gallassy család 100 éve épült egykori kastélyában ma angol vidéki stílusban átalakított szálloda 50 szobás wellness hotel várja a pihenni vágyókat.

A Pannonhalmi Apátsági Pincészet a Pannonhalmi Borvidék része. A Pannonhalmán letelepedett szerzetesek mindig szoros kapcsolatban voltak a szőlőtermesztéssel és a borokkal. 1900-as évek elején az apátsági birtok 100 hektár volt, és már akkor palackoztak borokat. A II. világháború után a szőlőbirtok állami tulajdonba került, de 2000-ben a Pannonhalmi Főapátság 2000 négyzetméternyi, 3000 hl tárolókapacitású pincészet épült 2003-ban. Ez lett az Ybl-díjas Czigány Tamás vezető építész nevével fémjelzett Pannonhalmi Apátsági Pincészet.

Keddtől vasárnapig pedig minden 100. látogató egy 2 főre szóló belépőt is kap a jegye mellé a Gödöllői Királyi Kastélyba.

Az 1740-es években épült Grassalkovich-kastély egyedi építészeti megoldásai mintaként szolgáltak a magyar barokk kastélyok számára. 1950-től 1990-ig a kastélyban szovjet alakulatok állomásoztak. 1996-ban nyílt meg a Kastély Múzeum első állandó kiállítása: a díszterem és a királyi lakosztályok. A kiállítás azóta újabb termekkel gazdagodott. 2003-ban elkészült a kiállításon is bemutatott Barokk Színház rekonstrukciója, 2004-ben pedig a Királydombi pavilon helyreállítása. 2010-ben a Gizella- és Rudolf szárny nyerte vissza régi pompáját, megújult a kastélypark egy része, majd elkészült a lovarda és a barokk istálló rekonstrukciója. A gödöllői kastély ma Magyarország egyik legvonzóbb, legizgalmasabb intézménye, épülete.