2014. július

2012.07.01.

A bronznak szenteli ősszel megnyíló új kiállítását a londoni Royal Academy

Bronzkor, Hellenisztikus kor, hír, képzőművészet, Ókor, szobrászat, történelem

Ötezer évet és három kontinenst felölelő bronzalkotásoknak szenteli idén ősszel megnyíló új kiállítását a londoni Royal Academy of Arts. A szeptembertől látogatható Bronz című tárlaton több mint 150 műtárgy kap helyet.

A kiállítás ötezer év és három kontinens - Afrika, Ázsia és Európa - "bronztörténelmét" öleli fel.

Láthatóak lesznek egyebek között a hellenisztikus korszakban uralkodó III. Szeuthész király bronzból öntött fejszobrai, amelyeket mindössze nyolc évvel ezelőtt fedeztek fel egy bulgáriai sírban.

A tárlat különböző - emberi alakok, állatok, csoportok, tárgyak, domborművek, istenek, fejek és mellszobrok - szekciókra oszlik. A korai művészek - Donatello, Cellini, De Vries - alkotásai mellett Pablo Picasso, Jasper Johns és mások munkáiban is gyönyörködhetnek majd a látogatók - olvasható a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadásában.

A Dán Nemzeti Múzeum jóvoltából a látogatók a Kr.e. 14. századból való, bronzból és aranyból készült Trundholmi Napkocsit (Chariot of the Sun) is megnézhetik. Firenzéből Giovanni Francesco Rustici (1474-1554) Keresztelő Szent János prédikálása (Preaching of St John the Baptist) című bronz szoborcsoportját látja vendégül a tárlat, amelyen Louise Bourgeouis (1911-2010) híres pókjainak egyike is tiszteletét teszi.

A kiállítás bepillantást enged a bronzgyártás - máig alig változott - folyamatába is.

Nincs olyan ember a világon, aki a tárlaton szereplő tárgyak mindegyikét látta már - mondta a kiállítás kurátori feladatait ellátó David Ekserdjian, a Leicester Egyetem művészettörténet professzora.

A kiállítást szeptember 15-étől december 9-éig kereshetik fel az érdeklődők.

Videótár

Saab Múzeum
angol
Átadták a kisnémedi Tájházat
A Mikó-vár története - Csíki Székely Múzeum
Új berendezéssel gyarapodott az Olajipari Múzeum
magyar
Hogyan készül a litográfia?
Nefertiti Berlinben 1.
német