2024.03.06.
Dobó István Vármúzeum

Egri vár bora 2024

2024.02.28.
Intercisa Múzeum

Ingyenes múzeumlátogatási alkalom

2024.02.26.
Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum

Süveges Rita lett az Eszterházy Arts Awart közönségdíjasa

2014.11.24.
Nádasdy Ferenc Múzeum
hír
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

Az új huszárkiállítás előkészületei közé nemcsak a tervezés, a tárgyak restaurálása és egyéb izgalmas feladatok tartoznak, hanem új gyűjteményi darabok beszerzése is. November elején egy érdekes szablyát vásárolt a sárvári múzeum. A fegyver ugyanis eredetileg a Nádasdy huszárezred egyik katonája tulajdonában volt.

 

A középkorban és a koraújkorban is a fegyvereket változatos formában és alapanyagból készítették. A 17. század, azaz az 1600-as évek közepétől azonban egész Európában kezdtek kialakulni az állandó hadseregek, melyek már nemcsak az év egy meghatározott, hadakozással teli szakában álltak fegyverben, hanem egész éven át.


A nagy létszámú állandó hadsereget már az állam tartotta fenn az állampolgároktól beszedett adókból. A katonák felfegyverzéséről is a központi kormányzat gondoskodott. Mivel nagy állományú hadseregről volt már szó, egyre inkább egységesíteni kellett nemcsak az egyenruhákat, hanem a fegyvereket is. Az 1800-as évek közepétől, második felétől egyre gyakrabban jelentek meg olyan uralkodói rendeletek, melyek részletesen szabályozták, hogyan nézzen ki egy egyenruha, vagy egy fegyver. A rendelet kiadásának éve egyben az adott darabok elnevezésének a részévé is vált. Az évszám mellett szereplő M betű azt jelzi, hogy mikor adták ki azt a szabályozást, mely alapján elkezdték a gyártást. Vannak azonban kivételek!

 

A megvásárolt szablya is ezek közé tartozik. Az 1904 M (azaz az 1904 mintájú) legénységi szablyát amellett, hogy nem ekkor kezdték el gyártani, ráadásul a vele kapcsolatos rendeletet sem ebben az évben, tehát nem 1904-ben adták ki. A katonai adminisztráció bizony nem volt mindig gyors.


A legénység számára készített szablya első példányait 1904-ben ugyan már elkészítették, de az illetékes katonai hivatalok további javítást írtak elő. Az újabb próbadarabok után azonban még mindig nem voltak teljesen elégedettek az új formával. Végül 1906-ig elhúzodott az engedélyezés, de az uralkodó, Ferenc József csak két év múlva adta ki hivatalos közleményben a szablya bevezetéséről szóló közleményt. A megnevezés azonban maradt: 1904 M lovas legénységi szablya.

 

Az új szerzemény a megújuló huszárkiállításon lesz megtekinthető.